La Facultatea de Biologie şi Geoștiințe a USM a fost inaugurat Centrul de Genetică Funcțională (CGF). Evenimentul de inaugurare a avut loc, astăzi, 07 martie, în prezența rectorului USM, Igor Șarov și a membrilor consiliului profesoral al facultății.
Centrul de Genetică Funcțională a adus facultății trei laboratoare noi – Laboratorul de Genomică, Laboratorul de Proteomică și metabolomică și Bioinformatică, dotate la cel mai înalt nivel cu echipament în valoare de aproximativ 5 milioane de lei.
Astfel, prin contribuția resurselor financiare ale USM, complimentate de cele ale CGF, Facultatea de Biologie și Geoștiințe a făcut un pas considerabil în fortificarea capacităților instituționale și a bazei tehnico-materiale.
De asemenea, la facultate au mai fost renovate patru spații de laborator, spații de birouri pentru angajații Centrului de Genetică Funcțională, care au venit, la rândul lor, cu trei laboratoare noi – Laboratorul de Genomică, Laboratorul de Proteomică și metabolomică și Laboratorul Bioinformatică, dotate la cel mai înalt nivel cu echipament și tehnică performantă.


Русский